Łódź od drugiego wejrzenia – wycieczki historyczne po Łodzi

foto: Izabela Kaczanowska
foto: Izabela Kaczanowska

Zapraszamy łodzian na bezpłatne sobotnie wycieczki, dzięki którym miasto nie będzie dla Was już tylko znajomym, ale i dobrym przyjacielem. Przyjdźcie na wycieczki tematyczne oraz inscenizowane. Podczas tych drugich prócz przysłuchiwania się miłym opowieściom przewodnickim będziecie mogli liczyć na spotkanie akrobatów, aktorów, muzyków a może nawet potańczyć… no ale nie zdradzajmy wszystkiego!

Spacerujemy w soboty w sierpniu i wrześniu od godz. 15

 

Historie najsłynniejszych łódzkich fotografów, początki fotografii w mieście, słynni portreciści łódzcy i ciekawe sposoby promocji zakładów fotograficznych. Właśnie o tym dowiemy się podczas wycieczki:

4 sierpnia – Z wizytą u starego fotografa

prowadzenie: Joanna Orzechowska, start: plac Wolności

W mieście huk i dym fabryk, a na obrzeżach pośród zieleni bogaci łodzianie budują sobie piękne wille letniskowe. Jak spędzano wakacje w Łodzi na początku XX wieku opowiemy podczas wycieczki:

11 sierpnia – Wille i pensjonaty na Helenówku czyli kanikuła w mieście

prowadzenie: Alina Jabłońska, start: róg Okulickiego/Zgierska, krańcówka na Helenówku

Wiele zawodów przeszło już do historii. Nie ma już wędrownych łaźni czy żydowskich handlarzy. Ale staromodne zakłady krawców czy szewców można jeszcze znaleźć na podwórkach czy przy ulicy. O zawodach, które zna niewielu opowiemy podczas wycieczki:

18 sierpnia – Urok dawnych zawodów czyli łódzcy rzemieślnicy

prowadzenie: Joanna Orzechowska, start: plac Wolności

Wydarzenia 1905 roku widział mały Julian Tuwim z balkonu przy Piotrkowskiej, o czym napisał w „Kwiatach Polskich”. Jakie były przyczyny rewolucji, o tym gdzie doszło do głównych starć i kto oprócz robotników walczył o swoje prawa? By znaleźć odpowiedź na te pytania przyjdźcie na wycieczkę:

25 sierpnia – Piotrkowska w stronę Grand Hotelu jak wymieciona czyli Łódź rewolucji

prowadzenie: Maciej Kronenberg, start: Piotrkowska 87

Na jakie atrakcje można było liczyć w niedzielę w łódzkich parkach? Jaką tajemnicę skrywa willa w dawnym ogrodzie u browarnika Milscha? Na te pytania odpowiemy podczas wycieczki inscenizowanej:

1 września – Niedziela w Łodzi – o dawnych rozrywkach w parkach i ogrodach zajezdnych

prowadzenie: Joanna Orzechowska, Beata Arabska i czarujący goście, start: róg Żeromskiego/Radwańska przy wejściu do parku im. Poniatowskiego

Zajezdnia tramwajowa na Brusie jest jedną z najstarszych w Łodzi, która od stu lat zachowała się w niemal niezmienionym stanie. Historię zajezdni, tramwajów oraz jednej z najmniej znanych drewnianych rezydencji łódzkich fabrykantów zaprezentujemy na wycieczce:

8 września – Tramwajem na Brus

prowadzenie: Tomasz Bużałek, start: zajezdnia tramwajowa na Brusie

2 grudnia 1863 roku łodzianie przeczytali pierwszą łódzką gazetę, a wszystko dzięki drukarzowi Janowi Petersilge. Od tego czasu prasa zaskakiwała niejedną sensacją z pierwszych stron gazet! O tym gdzie i co czytali łodzianie dowiemy się podczas wycieczki:

15 września – Napisano w gazecie. O łódzkim dziennikarstwie

prowadzenie: Joanna Orzechowska, start: pl. Wolności

To w podwórkach spędzano wolny czas plotkując przy studni, to tu zachodzili wędrowni muzycy i kataryniarze. Tu również załatwiano ciemne interesy, choćby u Ślepego Maksa. Jak wyglądał dzień powszedni na Piotrkowskiej opowiemy podczas wycieczki inscenizowanej:

22 września – Dawna Piotrkowska czyli życie codzienne ulicy

Joanna Orzechowska, Beata Arabska oraz tajemniczy goście, start: pl. Wolności

 

Wycieczki odbywają się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Łodzi.

Informacja zaczerpnięta: http://regiocentrum.pl/lodz-od-drugiego-wejrzenia/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *