Nowa książka o zapomnianej historii Łodzi

„Rewolucyjni Mściciele – śmierć z browningiem w ręku”

 Oficyna Wydawnicza Bractwa „Trojka”
Poznań 2010
ilość stron: 109

Książkę można kupić w księgarni NIKE, ul. Struga 3, w Księgarni Odkrywcy, Ul. Narutowicza 46


Właśnie ukazała się książka ?Rewolucyjni Mściciele ? śmierć z browningiem w ręku?  w nakładzie wydawnictwa Oficyny Bractwa Trojka. Jest to, jak nazywają historycy, praca przyczynkarska, składająca się w poważnej części z materiałów źródłowych. Autor opisuje trzy lata (od końca 1910 do początku 1914 roku) istnienia tej łódzkiej terrorystycznej grupy, która posługiwała się metodami bezpośrednimi i zbrojnymi w walce z carskim aparatem opresji i kapitalistycznym wyzyskiem.

Książka przypomina nam – o biedzie, rozpaczy, o tragicznym losie łódzkich włókniarzy, ich rodzin, dzieci… O niemożności, o desperacji, o smutku, o beznadziei… Trochę też – na szczęście niewiele – o polityce, o tych, którzy programowo zajmowali się losem swych bliźnich. Nie o nich jednak tu mowa.

Autor pokazuje nam – czym była bieda.  Dramaty ludzi – najlepiej pokazać na przykładzie jednostek. Poznajemy najpierw ludzi zrozpaczonych, uciemiężonych, ich codzienną tragedię nędznej egzystencji. A potem poznajemy ich zryw – ich walkę, walkę z reżimem, z caratem. Walkę skazaną na przegraną, ale walkę, która daje jednak nadzieję, nadzieję na odzyskanie godności, na próbę wyzwolenia…
Ze Wstępu dr Marcina Piotrowskiego

 

Jedna odpowiedź do “Nowa książka o zapomnianej historii Łodzi”

  1. Kawał dobrej roboty. Zabrakło jej dla mnie na spotkaniu autorskich, więc kupiłem później dwa egzemplarze. Ważna publikacja w czasach, gdy historię Łodzi sprowadza się do historii kilku fabrykantów. Jakby prawie milion ludzi było ich potomkami, a nie dziećmi robotników. Zapomina się o prawdziwych „ojcach miasta”. Potrzebna w latach, gdy każdą ideę, każdą postać chce się sprowadzić do komercyjnego gadżetu. Potrzebna, jak ta strona www. Pozdrawiam Autora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *